OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Ľudová hudba a tvorivosť

Ľudová hudba a tvorivosť...

LUDOVA HUDBA

 

Pred Prvou svetovou vojnou vznikla v obci prvá miestna kapela - husliari, v ktorej hrali: Jasnický, Ševcech, Judiny a Repa. Druhá kapela, ktorá mala aj cimbal vznikla v rokoch 1926 - 1927. Hrali v nej: Pavel Jasnický, Peter Petrík - Dolních, ako primáši; Peter Malec - Richtátech, Ladislav Petrík - Dolních, Peter Chrenko, ako kontráši; Peter Repa na basu a František Petrík - Babiných na cimbal. Kapely hrávali väčšinou na svadbách a zábavách.
Zásluhou miestneho farára Alexandra Gábryela vznikla v obci dychovka, ktorá hrávala pri významných cirkevných príležitostiach, počas slávnostných omší v kostole, sprevádzala pútnikov z Dubodiela do pútnických miest na Slovensku. Ale hrávala aj na zábavách. Medzi hudobníkov patrili: Peter Doktor - Smolkech, Pavel Malec - Hájnik, Ján Petrík, Peter Malec - Krajčírových, Pavel Malec - Tonkech, Jozef Országh, Ondrej Kopecký, Ondrej Prechádzka, Rehor Petrík - Kyžera. Koncom päťdesiatych rokov 20. storočia obidve kapely prestali účinkovať.
Oživiť tradíciu dyhovej hudby sa v roku 1968 podarilo miestnemu organistovi Františkovi Rehákovi. Založil dychovku, ktorá mala názov Dubovanka a obsadenie: František Petrík, František Hrbáčik a Jozef Urban - krídlovka, Vojtech Doktor - tenor, František Rehák - barytón, Ján Galko a Ladislav Poštrk - es trubka, František Országh, Ján Malec, Peter Országh - trombón, Pavel Hrbáčik - bubon, Ing. Milan Šťastný a Milan Lieskovský - klarinet. Jej vedenie neskôr prevzal Ing. Milan Šťastný. V roku 1970 zakúpili nové hudobné nástroje. Obyvatelia Dubodiela si pamätajú na ich nedeľné vystúpenia, účinkovanie na tanečných zábavách a počas prvomájových sprievodov. Po niekoľkých rokoch Dubovanka svoju činnosť ukončila.

Hudobní nadšenci novšieho hudobného žánru, ktorý sa šíril z miest, založili jazzovú kapelu, v ktorej hrali: Michal Kopecký, Ján Petrík - Društiných, František Doktor, Ján Petrík - Šťubrik. Ich rady rozšírili: Ján Milovský, František Petrík ml. - Babiných, Juraj Lagiň a Ladislav Poštrk. Kapela sa stala veľmi obľúbenou nielen v obci, ale i v okolí. Neskôr do kolektívu hudobníkov prišli mladší zo susedných obcí: Michal Sidor, Milan Kasala, Miroslav Kuča, speváčky Zdenka Sidorová a Anna Poštrková ale i domáci: Ing. Viliam Kopecký, František Petrík - Babiných. Začiatkom osemdesiatych rokov 20. storočia aj táto kapela prestala účinkovať

 

 

LUDOVA TVORIVOST

Rehor Malec

Venoval sa ľudovému rezbárstvu. Pri výrobe svojich prác - drevených plastík čerpal najmä z tradícií rodnej dediny. Jeho diela sa nachádzajú v šiestich múzejných zariadeniach a v jednej galérii na Slovensku. Narodil sa 1. Apríla 1901 v Dubodieli. Pôvodný povolaním bol staviteľ. Neskôr sa presťahoval do Svinnej, potom do Trenčianskych Teplíc. Svoje figúrky vystavoval v kultúrnom dome v Dubodieli v roku 1982. Zomrel 6. novembra 1993 v Trenčianskych Tepliciach, kde je pochovaný. K storočnici jeho narodenia otvorilo 30. 3. 2003 Trenčianske múzeum výstavu jeho drevorezieb